Przejdź do treści
CraftRadar

Wersje Minecrafta na polskich serwerach – III kwartał 2026

W III kwartale 2026 spośród 104 aktywnych polskich serwerów udało się określić wersję 80 z nich. Najczęściej obsługiwaną najnowszą wersją jest 26.3, którą wspiera 36,3% sklasyfikowanych serwerów.

W III kwartale 2026 CraftRadar monitorował 104 aktywne polskie serwery Minecraft, z czego wersję udało się ustalić dla 80 z nich — pozostałe 24 podają informację o wersji w formacie tekstowym bez numeru i są klasyfikowane jako nieznana wersja. Najnowszą obsługiwaną wersją w danych jest 26.3, którą deklaruje 29 serwerów, czyli 36,3% sklasyfikowanych. Tuż za nią plasuje się wersja 26.2 z 27 serwerami (33,8%), natomiast 11 serwerów obsługuje wersję 1.21, skupiając jednocześnie średnio 39 807 graczy online — więcej niż jakikolwiek inny pojedynczy wariant wersji.

Najnowsza obsługiwana wersja — III kwartał 2026

Najnowsza wersja Minecrafta, do której pozwalają dołączyć serwery, III kwartał 2026
Wersja Serwery Udział Gracze online (średnio)
26.3 29 36,3% 31 093
26.2 27 33,8% 4 903
1.21 11 13,8% 39 807
1.7 5 6,3% 80
26 5 6,3% 3 277
1.20 2 2,5% 24
1.18 1 1,3% 3

Wsteczna kompatybilność

Wsteczna kompatybilność ze starszymi klientami pozostaje bardzo powszechna: 67,5% sklasyfikowanych serwerów wpuszcza graczy korzystających z wersji 1.8. Co istotne, na tych serwerach przebywa aż 86,2% wszystkich mierzonych graczy online, co sugeruje, że serwery z szeroką obsługą starszych wersji są wyraźnie bardziej oblegane niż pozostałe.

  • Najnowsza wersja spotykana na serwerach: 26.3 — obsługuje ją 36,3% serwerów.
  • Graczy z wersji 1.8 lub starszej wpuszcza 67,5% serwerów, na których gra 86,2% wszystkich graczy online.

Oprogramowanie serwerów

Oprogramowanie serwerowe pozostaje w dużej mierze nieznane — aż 64,4% serwerów (67 z 104) nie udostępnia tej informacji. Wśród zidentyfikowanych rozwiązań dominuje proxy Velocity, które działa na 29 serwerach (27,9%), co wskazuje na powszechne stosowanie sieci wieloserwerowych. Bezpośrednie silniki gry są rozpoznawalne rzadko: Paper odnotowano na 4 serwerach (3,8%), Waterfall na 3 (2,9%), a BungeeCord na 1 (1%).

Silniki i proxy, na których działają serwery, III kwartał 2026
Oprogramowanie Rodzaj Serwery Udział
Nieznane — 67 64,4%
Velocity proxy (sieć serwerów) 29 27,9%
Paper silnik 4 3,8%
Waterfall proxy (sieć serwerów) 3 2,9%
BungeeCord proxy (sieć serwerów) 1 1,0%

Dane pochodzą z pomiarów CraftRadar: każdy serwer z listy sprawdzamy mniej więcej co 20 minut i zapisujemy liczbę graczy online. Wszystkie liczby graczy to średnia liczba graczy online jednocześnie, a nie liczba osób, które zagrały w ciągu dnia. Raport obejmuje 104 serwerów aktywnych w tym kwartale. Wersję i oprogramowanie serwery podają same — u 24 z nich zamiast numeru wersji był sam tekst, więc nie są liczone w tabeli wersji. Więcej o tym, jak zbieramy dane, przeczytasz na stronie O nas.

Dodaj serwer

Wpisz adres serwera Minecraft, aby dodać go do listy. Dodanie jest darmowe.

Nie masz jeszcze serwera? Zobacz, jak go założyć.